Με το μυαλό σε Τσέλσι και…μαιευτήριο!

Facebooktwittergoogle_plusmail

img_ppunti_20180310-214057_imagenes_md_propias_ppunti_180310fcbmal2594-kfCE--980x554@MundoDeportivo-WebΧωρίς τον Μessi, που είχε γεννητούρια, η Μπάρσα, έχοντας κατα νου τον επαναληπτικό με τους Λονδρέζους, νίκησε 2-0 στην Μάλαγα την ουράγο του πρωταθλήματος!

Με τον (πρώτο σκόρερ και πρώτο ασίστμαν της Primera Division) Leo Μessi στην Βαρκελώνη, αφού η σύζυγος του, Antonella τον έκανε πατέρα για 3η φορά, γεννώντας τον τρίτο γιο τους (Ciro το όνομα του), η, πρώτη ομάδα του F.C. BARCELONA επικράτησε, 2-0, στο…ρελαντί, της ουραγού Μάλαγα, στο «Rosaleda».
Ένα ματς που αντιμετωπίστηκε ως…αγγαρεία από τους blaugrana, αφού σε 4 μέρες θα τεθούν αντιμέτωποι στο “Camp Nou” της Chelsea, στον επαναληπτικό των «16» του Champions League.

Έτσι ο στόχος, στο ματς, ήταν η εξασφάλιση του τριπόντου όσο το δυνατό γρηγορότερο κι ακολούθως να “σβήσουν” το ματς. Όλα αυτά με τη λιγότερη δυνατή καταπόνηση.
Το πρώτο επετεύχθη πριν το ημίωρο.
Δυστυχώς το δεύτερο όχι, αφού  μεγαλύτερο σκορ του 2-0 δεν ήρθε κι έτσι οι αλλαγές έγιναν μόλις στο τελευταίο τέταρτο. Όσο για την καταπόνηση, θα το δούμε την Τετάρτη…

Στην Μalaga, πάντως, παραταχθήκαμε, μετά από πολύ καιρό, σε σχηματισμό 4-3-3, με τους Dembele, Coutinho να πλαισιώνουν τον Luis Suarez και τους υπόλοιπους βασικούς.

Mετά από ένα πρώτο 10λεπτο που η ομάδα προσπαθούσε να “βρεθεί” και να συνηθίσει ν’ αγωνίζεται δίχως τον Messi o Ουρουγουανός είδε τον Roberto να του στερεί το γκολ, στην πρώτη ευκαιρία της βραδιάς, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και μεθυστική ντρίμπλα.
Ωστόσο, δύο λεπτά μετά (15′), “πήρε το αίμα του πίσω” με κίνηση στην πλάτη της άμυνα για να συνταντήσει, με το κεφάλι, την σέντρα του Alba, από αριστερά.
Ένα μακρινό σουτ του Εn-Nesyri (που μπλόκαρε ο Τer Stegen) ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, που ξαναμάζεψαν την μπάλα από τα δίχτυα τους (28’) μετά από “μπούκα”του Dembele, από δεξιά, που αξιοποίησε, με…τακουνάκι, ο Coutinho.
Στο επόμενο λεπτό οι Ανδαλουσιάνοι μειναν 10, λόγω εγκληματικού μαρκαρίσματος, του Samu στον Alba.
Ωστόσο με αριθμητικό μειονέκτημα είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες τους στον αγώνα, αφού η έτσι κι αλλιώς…χαλαρή Μπάρσα…παραχαλάρωσε: μια άστοχη κεφαλιά του Εn-Nesyri, σχεδόν σε κενή εστία, (έπειτα από σέντρα του Ιturra, που νίκησε τον απρόσεχτο Sergi Roberto) κι ένα σουτ του Rolan που πέρασε άουτ (άφησε ατιμώρητο λάθος διώξιμο του Pique).
Μέχρι να βγει το ημίχρονο ο Rakitic είχε δύο σουτ που δεν βρήκαν στόχο, ενώ ο Roberto σταμάτησε τον Coutinho.
Στην επανάληψη ο πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού είπε όχι σε κεφαλιά του Umtiti (που λειτούργησε ως…αμυντικός σε σέντρα “πάρε-βάλε” του Dembele), σουτ του Coutinho και βολίδα του Dembele.
Ήταν η τελευταία μας ευκαιρία και καταγράφηκε στο 65′.
Ως το φινάλε μόνο ο Lestienne, προσπάθησε ν’ απειλήσει αλλά δεν κατάφερε να δώσει τροχιά στην μπάλα προς την εστία..

img_ppunti_20180310-214105_imagenes_md_propias_ppunti_180310fcbmal2599-kfCE--980x554@MundoDeportivo-Web

Περί Dembele κι απορίες για το rotation…

Επειδή αναφερόμαστε σε έναν αγώνα που έγινε γιατί…έπρεπε θα μου επιτρέψετε να μην προβώ σε συμπεράσματα για κανέναν.

Παρότι πολλοί εκθείασαν τον Dembele, θα ήθελα να τον εξυμνήσω εφόσον τον δω να κάνει παρόμοια (και καλύτερα) πράγματα με ομάδες ανώτερου επιπέδου της ουραγού της κατηγορίας.

Επιτρέψτε μου, όμως, να καταθέσω μερικά απορίες που έχω για το rotation.
Όχι γιατί πήγαμε μ’ όλους τους διαθέσιμους παίκτες στην Ανδαλουσία, να παίξουμε κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας (των 2 πόντων σε 12 αγωνιστικές και των 7 σερί ηττών…)

Αυτό καταλαβαίνω ότι οφείλεται στις απουσίες των Messi, Iniesta, Semedo και την βαθμολογική απώλεια (1-1), προ 10ημερου, στα Κανάρια, με την Las Palmas.
Εκείνο που ομολογώ ότι δεν κατάλαβα είναι οι επιλογές των παικτών που αντικαταστάθηκαν.
Ο Pique, παρότι έχει πρόβλημα, από το ματς στο Λονδίνο, έβγαλε κι άλλο 90λεπτο με τον Vermaelen να μένει στον πάγκο, όπως κι ο, νεαποκτηθείς, Yerry Mina , αφού, μάλλον, αποκτήθηκε για να παίζει μόνο στο…Super Copa Catalunya!
A, βγήκε κι ο Dembele (που πολλά λεπτά στα πόδια του δεν έχει λόγω των τραυματισμών), αλλά όχι ο Βusi, ή ο Rakitic, που την Τετάρτη θα κυνηγάνε τα “τρεχαντήρια” των “μπλε”…

Ας ελπίσουμε ότι ο προπονητής, που, εσχάτως, έχει μικρύνει πολύ το rotation, θα δικαιωθεί ξανά.
Aφήνω εδώ την αμφιβολία μου ότι θα δω τον Paco Alcacer στην επίθεση την επόμενη αγωνιστική, κόντρα στην Atletic Club, μετά την συμπλήρωση καρτών από τον Suarez…img_ppunti_20180310-214614_imagenes_md_propias_ppunti_180310fcbmal2603-kfCE--980x554@MundoDeportivo-Web

Διαιτητής: Munuera.   Θεατές: 26.677.

Málaga: Roberto; Rosales, Hernández, Ignasi Miquel, Ricca; Samu, Iturra, Lacen, Chory (Lestienne, 61′); Rolán (Success, 78′) y En-Nesyri (Brown, 78′).

F.C.BARCELONA: Ter Stegen; Sergi Roberto (André Gomes, 74′), Piqué, Umtiti, Jordi Alba (Digne, 77′); Busquets, Rakitic, Dembélé (Aleix Vidal, 85′), Coutinho; Paulinho y Luis Suárez