Μήπως ήρθε η ώρα να δούμε και μπάλα(ρα);

Facebooktwittergoogle_plusmail

20180111-636513047701167443_20180111220214-kieC--980x554@MundoDeportivo-Web Μια καταιγιστική κι αψεγάδιαστη (για ένα ημίχρονο) Μπάρσα συνέτριψε 5-0 την  RC Celta και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Αν κάτι έλειψε στο απαιτητικό και καλομαθημένο κοινό του F.C. Barcelona, στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, δεν ήταν οι νίκες (σ. αισίως φτάσαμε τα 28 ματς αήττητοι, όσο ήταν το ρεκόρ του Guardiola, ενώ το απόλυτο είνα οι 39 επί Luis Enrique), αλλά μεγάλα διαστήματα ποιοτικής μπάλας.
Στοιχείο από το οποίο…ξεχείλιζε το χθεσινό παιχνίδι, με την RC Celta, στο “Camp Nou”, που έληξε με το, εμφατικό κι ενδεικτικό της απόδοσης μας, 5-0.

O επαναληπτικός του 1-1, στο Vigo, πριν μια βδομάδα, εξελίχθηκε σε σόου για την ομάδα μας που, στο πρώτο ημίχρονο ιδίως, έκανε το καλύτερο φετινό της ματς!

Και για όσους δύσπιστους βιαστούν να πουν ότι το εμπόδιο της ομάδας της Γαλικίας δεν είναι και το πλέον υψηλό, απλά να θυμίσουμε ότι πριν από ένα μήνα η ίδια αυτή ομάδα έπαιρνε 2-2 στο ίδιο γήπεδο, ενώ με το ίδιο σκορ αναδείχθηκε ισόπαλη, την περασμένη Κυριακή, κόντρα στην Μαδρίτη.

Το θέμα είναι ότι αν συνυπολογίσουμε το τι συνέβη και στον προηγούμενο αγώνα, με την Levante, η ομάδα δείχνει ν’ ανεβάζει …στροφές και να θυμίζει τις καλύτερες βερσιόν του ίδιου της του εαυτού!

Με τον “νέο” Coutinho στα επίσημα, για πρώτη φορά, οι “παλιοί” του έδειξαν πως παίζεται η μπάλα στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας και παρέσυραν στο διάβα τους, την ομάδα της Γαλικίας, η οποία είχε έρθει να παίξει τις λιγοστές της ελπίδες για πρόκριση, μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Mε 4-4-2 και βασικούς (εξαιρουμένων των Semedo & Andre Gomez, αντί των Sergi Roberto – Paulinho) παρέταξε την ομάδα ο Valverde, που πήγε στην πεπατημένη και στην οργάνωση του παιχνιδιού.
Ως συνήθως, από τα αριστερά προέκυψε ότι καλύτερο για τους “μπλαουγκράνα”. Η αγαστή συνεργασία των Alba – Μessi συνεχίστηκε κι απέφερε τα τρία πρώτα γκολ της αναμέτρησης.

Στο 12′, σε μια φάση – καρμπόν του πρώτου γκολ με την Levante, ο Ίβηρας αριστερός μπακ γύρισε στον Αργεντινό, που με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια του αντίπαλου κίπερ.

Δύο λεπτά αργότερα η συνεργασία τους επαναλήφθηκε και το 10αρι της Μπάρσα, από το σημείο του πέναλτι, έκανε το 2-0. μπαίνοντας στην 10αδα των κορυφαίων σκόρερ του Κυπέλλου, με 46 γκολ!

Για να ευχαριστήσει, λοιπόν, τον κορυφαίο του ασίστμαν, την φετινή σεζόν, ο Leo έβγαλε μια απίθανη μπαλιά, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας κι ο …πυραυλοκίνητος αριστερός μπακ, με υπερένταση και προβολή, έκανε το 3-0 (28′)!

Παρότι η πρόκριση είχε κριθεί, η πίεση κι η πειθαρχημένη εμφάνιση της ομάδας μαε συνεχίστηκε και “φρούτο” της ήταν το 4ο γκολ στο ημίωρο. Με τον Suarez να εκμεταλλευέται το λανθασμένο γύρισμα του Sisto.

20180111-636513054894205443_20180111221423-kieC--980x554@MundoDeportivo-Web

Ο Valverde σύνθημα και τα πρώτα δείγματα γραφής του Dembele

To 4-0 ήταν σκορ ημιχρόνου, με το ρειστάλ να συνεχίζεται και μετά την ανάπαυλα, παρότι ο Valverde (που άκουσε κάμποσες φορές το όνομα του ρυθμικά, από την εξέδρα, για πρώτη φορά) προχώρησε σε αλλαγές αποσύροντας Messi (μετά από 302 ματς βγήκε πριν το 60ο λεπτό!) και Iniesta.

Οι νεοεισελθόντες Arnaiz και Dembele έδωσαν πνοή και ειδικά ο Γάλλος έδειξε ψύγματα των ικανοτήτων του. Απίθανες κούρσες, “ποδιές”, καλά στημένα, θύμισε τον παίκτη που αγωνιζόταν στην Dortmund.

Αν δεν ήταν κι ατομιστής, σε δύο περιπτώσεις, τότε θα έπαιρνε άριστα και το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.
Παρόλα αυτά, κατέγραψε ασίστ αφού από δικό του κόρνερ η αποσυντεθιμένη άμυνα της Celta ξέχασε τον Rakitic στο ύψος του πέναλτι κι εκείνος, σαν σε προπόνηση, έπιασε την κεφαλιά που διαμόρφωσε το τελικό 5-0 (86′).

Νωρίτερα ο Suarez παραλίγο να “ζωγραφίσει” τον αντίπαλο τερματοφύλακα από το κέντρο του γηπέδου, ενώ ο Arnaiz δεν κατάφερε να κάνει τέσσερα τα γκολ του στο Κύπελλο, όσα και τα ματς του.

Ακόμη κι έτσι όμως ο κόσμος που είδε την ομάδα χόρτασε…μπάλα και προσδοκεί σ’ ανάλογη συνέχεια στο “Anoeta” αλλά και στα ματς που ακολουθούν.

Διαιτητής: Hernández Hernández.      Θεατές: 59.009.

F.C. BARCELONA: Cillessen, Semedo, Piqué (Vermaelen, min. 45), Mascherano, Jordi Alba, Busquets, Iniesta (c) (Arnaiz, min. 62), Rakitic, André Gomes, Messi (Dembélé, min. 57) y Suárez.

R.C. CELTA: Sergio, Hugo Mallo (c), Sergi Gómez, Fontàs, Jonny, Lobotka, Jozabed, Emre Mor, Wass (Radoja, min. 45), Pione Sisto (Brais, min. 56) y Aspas (Maxi Gómez, min. 45).